Zvieratá u našich Predkoch 🦌
Ušľachtilé zviera spanilého vzhľadu, považované za kráľa lesov. Zviera, okolo ktorého sa v priebehu histórie sústredilo množstvo mýtov, povestí, legiend, obyčajou a čarov. Pre mnohé kultúry bol a možno ešte aj je kultovým, totemickým zvieraťom. Taktiež v slavianskej ľudovej výšivke je pomerne častým motívom jeleň, alebo v rezbárstve, či v rozprávke.
Jeleň
Parohy jeleňa sú ako strom a pravidelne sa obnovujú. Oddávna sa stali symbolom neustáleho omladzovania života, znovuzrodenia a plynutia času. Parohy jeleňa tiež symbolizovali slnečné lúče.
Jeleň zosobňuje najvyššie slovanské božstvá – Rod a Rožanica (tu som našla, že to bola aj Mokoš), ktorí boli vyobrazení na výšivkách v podobe dvoch jeleňov alebo losov. V neskorých slavianských časoch miesto najvyššieho boha zaujal Svarog a potom Perún. Sviatok Perúna 2. augusta bol posledným letným dňom, kedy sa dá kúpať / plávať, pretože v tento deň jeleň „močí do vody a ochladzuje ju“. Čas jeleňov je stredná zima a koniec leta. Farby – zlatá, červená, čierna.
Príslovie:
Chcel som chytiť jeleňa – áno, ale utiekol/vbehol do lesa.
(Хотел оленя словить — да в лес убежал.)
Koža jeleňa vraj chránila človeka, keď ju mal na sebe, pred jedovatým hadom a z rohov sa pripravovali rôzne liečivé prípravky.
Jeleň je veľmi starý symbol. A jeho podstata v ruskej kultúre, vrátane védskej kultúry, je obrovská. Je vždy požehnaným symbolom znovuzrodenia a obnovy, sily a ušľachtilosti, odvahy, čistoty a zbožnosti – symbolom ľudskej duše, ale aj symbolom bojovníka. Naši Predkovia si vešali jelenie parohy vo vnútri svojho obydlia.
Symbolika:
Nepolapiteľnosť a rýchlosť
Dlhovekosť
Čistota a krása
Sila
Spojenie s Duchom lesa
Schopnosť sebaobetovania v mene vyššieho cieľa
Pochopenie toho, čo je nevyhnutné na prežitie
V rozprávkach:
„Strieborné kopyto“ veľmi poeticky opisuje jeleňa so zlatými rohmi a strieborným kopytom na pravej nohe. Kde kopytom udrie, tam sa objaví drahý kameň.
Podobná rozprávka je napríklad indická – Zlatá antilopa.
Tvoja Slovienka
Text: Slovienka, obrázky: Slovienka.sk a internet
0 Comments