Slovienka.sk vyšívanie na textilSom Slovienka (rodom)  … žena tvorivá, milujúca život so všetkým čo prináša , ale aj manželka a mama dvoch krásnych detí.

„Cez splnený sen, odevom dávam dušu, v podobe výšiviek“.

Slovienka.sk, Maria Lada, Slovanské bohatstvo

Odevy

mali vždy medzi ľuďmi významné miesto a poväčšine si ich šili sami. Výšivkou sa zaoberali šikovné ženy, ktoré ovládali detailné a zložité výšivky. Každá výšivka mala vlastný zmysel i významovú podstatu. Ochraňovali ich a nielen to. Vo výšivke dominovali aj vzory s osobnými údajmi ako meno a dátum narodenia.

U nás na Slovensku sa zachovali hlavne kroje. Každý kraj/región mal ten svoj a podľa toho ľudia vedeli odkiaľ kto pochádza.

Niečo málo z dejín

Slovien či Slovienka bolo pomenovanie, ktoré je známe zápisom z gréckych a rímskych spisov, že konkrétne my Slovieni sme tu už mali svoje kniežatstvo a to už v 1. storočí.

Mali sme svoje tradície, obrady, múdrosti, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu.

A prečo Slovienka.sk?

Určite ti prešlo mysľou, že prečo práve Slovienka?

Mne pri vyslovení tohto slova povznáša dušu. A tiež, pri vedomom opakovaní cítim hlbšie spojenie s niečím vyšším.

Sny sa plnia

Tak, ako každý 🙂 , aj ja snívam. Mám niekoľko snov! A konečne sa môžem tešiť z realizácie z jedného veľkého a to, že konečne všetku svoju tvorbu, návrhy odevov môžem prezentovať pod vlastnou značkou Slovienka®. Neopísateľne veľmi sa tomu teším, lebo je to pre mňa v tejto tvorivej práci veľký posun vpred a tak sa môžem pustiť do práce, ktorú som už dlhší čas odkladala.