Zvieratá u našich Predkoch 🐻
Medzi divokými zvieratami hrali v duchovnom živote Slovanov významnejšiu úlohu 𝗺𝗲𝗱𝘃𝗲𝗱̌, vlk a jeleň. Medveďa ctili predovšetkým východní a čiastočne južní Slovania.
Rusi ho považovali za človeka vo zvieracej koži, zrejme pre jeho schopnosť chodiť po dvoch. 𝗠𝗲𝗱𝘃𝗲𝗱̌ chránil pred besmi a zlými kúzlami, preto s ním obchádzali medvediari domy. Medvedia laba bola považovaná za veľmi silný amulet proti najrôznejším nešťastiam.
𝗠𝗲𝗱𝘃𝗲𝗱̌
liečil prekračovaním chorého ležiaceho na zemi. Aj jeho koža mala liečivú silu, preto slúžila ženám počas tehotenstva. V starších dobách sa z medvedej kože nesmeli robiť kožuchy, ako nepriamo naznačuje ruskí cirkevný prameň z 12. storočia, ktorý zdôrazňuje, že je to dovolené.
Bežné slovanské slovo medveď je pôvodom eufemizmus (opisný výraz, ktorý sa zvyčajne používa ako náhrada za výrazy považované za nevhodné), ktorý v každodennej reči nahradil skutočné meno zvieraťa.
Pomenovanie pre medveďa
Toto pôvodné meno v slovanských jazykoch neprežilo. Slovo medveď znamená „jesť med“. Zákaz výslovnosti skutočného mena bol spôsobený skutočnosťou, že medveď mohol byť pre človeka zvlášť nebezpečný (podobne sú tabuizované mená hada v indoeurópskych jazykoch). Neskôr sa eufemistická náhrada stala hlavným menom zvieraťa, ale starodávny zvyk sa opakoval v novej etape – dokonca aj súčasný názov medveďa, ktorý bol pôvodne eufemizmom, Rusi (najmä poľovníci) opäť považujú za tabu a nahradili ho inými eufemistickými prezývkami: plesnivec, hnedý, Mishka, pán, atď.
Tvoja Slovienka
Text: Slovanské čary a tradície, obrázky: Slovienka.sk a internet – úvodný obrázok
0 Comments