alebo Brat za brata
Podávanie rúk – tradícia našich Predkov. Pri prvom stretnutí, či predstavení sa, sa Predkovia zdravili chytením zápästia. V dlani je bod, ktorý vyžaruje energiu a keď sa človek zdraví dlaňami, tak rôzny potenciál energií môže jednému z dvoch uškodiť. Preto sa u nás vždy zdravili zápästím. Vtedy buď cítili pulz druhého človeka, alebo sa prepájal energetický potenciál výšiviek – oberegov a tiež človek videl k akému rodu človek patril a čím sa zaoberal.
Tento symbol má aj iný hlbší význam a to, že Slovanské národy držia spolu. Tzn. Slovien (Slovan) podá, pomôže slavianskému (slovanskému) bratovi, stojí mu bok po boku.
Takéto podávanie rúk cez žily na zápästie u našich Predkov znamenalo aj to, že ukázali jeden druhému, že nemajú skryté úmysly, tzn. ublížiť skrytou zbraňou v rukáve, atď.
Úklon k zemi
Pozdrav rešpektovaného člena občiny (obce) bol vždy prejavený hlbokým úklonom k zemi. Takto sa zdravili aj známi, či priatelia pri stretnutí – mierny úklon.
Pri tomto pozdrave – mierny úklon, sa ruka prikladala na srdce. Tým sa vyjadroval srdečný úmysel.
Cudzincov mohli zdraviť rôznymi spôsobmi, ale najčastejšie sa zdravili priložením ruky na srdce (svoje) a následne potom spustením ruky k telu. Tiež mohli cudzina privítať jednoduchým kývnutím.
Tvoja Slovienka
Text: Slovienka, obrázky: Slovienka.sk, úvodný obrázok zdroj: internet
0 Comments