Koh├║t v ┼żivote na┼íich Predkov

Hl├ísate─ż Slnka

Koh├║t – sa sp├íja so slnkom, oh┼łom, znovuzroden├şm. ┬áP├┤sob├ş ako symbol ├║svitu, prebudenia, ─Źinnosti, bdelosti, odvahy, predv├şdavosti a┬áspo─żahlivosti. Je to hl├ísate─ż svitania, symbol Slnka a duchovn├ęho znovuzrodenia. Na┼íi Predkovia verili, ┼że koh├║t ├║svitu odh├í┼ła zl├Żch duchov

Pr├şvesok Koh├║t

Pr├şvesok Koh├║t

Kohút v domácnosti

Koh├║t je sp├íjan├Ż (hlavne) so slnkom ako v┼íevidiacim a v┼íevediacim svietidlom (svetlom), a preto sa pou┼ż├şva v mnoh├Żch magick├Żch trad├şci├ích a pova┼żuje sa tie┼ż za bdel├ęho str├í┼żcu; jeho obrazy boli umiestnen├ę na strech├ích domov, na zvetralin├ích, na rakv├ích so ┼íperkami. Dom├íce zvierat├í a vt├íky sa hlboko a komplexne odr├í┼żaj├║ vo v┼íetk├Żch ┼ż├ínroch rusk├ęho folkl├│ru.

N├íhrdeln├şk Koh├║ty s retiazkou

N├íhrdeln├şk Koh├║ty s retiazkou

Koh├║t, ako ┼żiadna in├í hydina, sa ─Źasto spom├şna v eposoch, m├Żtoch, balad├ích, rozpr├ívkach, pr├şsloviach, porekadl├ích, pies┼łach, ritu├íloch, ritu├ílnej po├ęzii, h├ídank├ích, znameniach, ve┼ítb├ích at─Ć.

Kohút v slovanskej mytológii:

Koh├║t u┼ż dlho a nav┼żdy vst├║pil do folkl├│ru mnoh├Żch n├írodov sveta. Bol uctievan├Ż ako sol├írny vt├ík, ÔÇ×ohlasovate─ż SlnkaÔÇť. Od nepam├Ąti bol koh├║t postaven├Ż na ve┼żiach, aby sa pozrel v┼íetk├Żmi smermi a varoval pred nebezpe─Źenstvom. Tento mot├şv znie v ÔÇ×Pr├şbehu zlat├ęho koh├║taÔÇť A. S. Pu┼íkina.

N├íhrdeln├şk s retiazkou Koh├║ty

N├íhrdeln├şk s retiazkou Koh├║ty

Aj┬ákoh├║t┬áje smel┼í├ş na svojom smetisku. (Slovensk├ę pr├şslovia).

Dobr├Ż┬ákoh├║t┬ánepriberie.┬á

Kohút na svojom smetisku pán.

─îerven├Ż koh├║t mu na dome zaspieval.

─îerven├Ż koh├║t dostal sa mu na strechu.

kohuty-privesok-slovienka.sk

 

Pr├şvesok Koh├║ty ­čÉô ­čÉô s retiazkou n├íjde┼í:

­čĹëhttps://slovienka.sk/produkt/nahrdelnik-kohuty/

 

Tvoja Slovienka

Text: Slovienka

zdroj: zarenica.net, slaviy.ru, slavyarmarka.ru, ├║vodn├Ż obr├ízok zdroj: internet, obr├ízky v texte zdroj: slovienka.sk


0 Komentárov

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

T├íto webov├í str├ínka pou┼ż├şva Akismet na redukciu spamu. Z├şskajte viac inform├íci├ş o tom, ako s├║ va┼íe ├║daje z koment├írov spracov├ívan├ę.