Dnes 21. septembra 2018 končí o 18:00 slovanské leto – rok 7526 a začína nám NOVOLETIE (rok) 7527

 

  1. Ramchat – Novoletie

 

V Lete 7527 od UMHCH, Mesiac Ramchat (Mesiac Božského Začiatku ),

Deň 1.:

Novoletie (Новолетие (Поздравление)) . V tento deň je zvykom bilancovať výsledky predchádzajúceho Leta (roku), robiť závery obdŕžaných lekcií a navrhovať nové svetlé diela do budúcnosti.

Spravidla privítanie Novoletia je sprevádzané veselými oslavami, bohatými hodmi, hostinou s darčekmi pre blízkych, známym a priateľom – v tieto časy v celej Rassenií sa konajú oslavy úrody. Hostí častujú rôznym jedlom, na pitie sú rozriedené medy alebo medové Surice.

Dôležitou udalosťou v tento deň je navštevovanie Kapišč (капищ), Chrámov a Svätilišč zapaľovaním posvätných ohňov, obetísk a obetných ohnísk a prinesenie (nekrvavých) darov Bohom a Predkom.

novoletie_slovienka.sk

V čase oslavy sa vyslovujú PRAVslávenia a spievajú sa hymny Na Slávu Bohov a Premúdrych Predkov.

V niektorých Rodoch existuje tradícia sprevádzania osláv – zvonením zvonov.

Zvykom používať nasledujúce spôsoby:

Niekde sa používa jeden zvon do ktorého môže udrieť každý člen občiny povedať dobré slovo alebo sľúbiť urobiť – napraviť niečo vo svojom živote v nasledujúcom Lete (roku).

Niekde, do zvonu bije určeným počtom úderov zvolený človek alebo skupina vybraných ľudí. Považuje sa, že s každým úderom veľkého zvonu ľubovoľnému človeku prítomnému na slávnosti sa dáva možnosť prehodnotiť svoj zlý skutok a v najbližších 40 dňoch ho napraviť.

Tento sviatok pochádza z dávnych čias a je spojený z objavením sa Prvých Rusičov na našej zemi. V prastarých povestiach je, že práve v tento deň tu pristáli Prvý predstavitelia Árijských Rodov, so svojou medzihviezdnou Loďou. Od tých čias začalo odpočítavanie samého prastarého KruhoLeta na Midgard-Zemi.

Veľa vody pretieklo od vtedy, veľa zmien prežili naši Praščuri. So striedaním životných podmienok sa menil aj kalendár, objavili sa nové kľúčové dni letopočtu. Ale začiatok Leta (roku) zostal pre našich predkov vždy príchodom prvých Rusičov na Midgard-Zem na deň Jesennej Rovnodennosti.

 

Novoletie (Ramcha-Ita): Jeseň. Jesenná rovnodennosť.

Novoletie prichádza po skončení poľných prác, keď je už zobratá úroda, keď pečieme chlieb, varíme pirohy, pečieme koláče, aby sme poďakovali Prírodným Silám, Rodným Bohom za úrodu obilia. Z chleba si každý vôkol stola odlamuje kúsok a so slovami slávenia Bohov a Predkov ho ukladá do horiaceho ohňa. Zvoníme zvonom. Tento deň môže hlava občiny vykonávať rozličné obrady pre svojich občinníkov.

Zapaľujeme Oheň na mieste, ktoré sme vopred pripravili, vodíme chorovody okolo vatry, spievame Oslavné piesne, skáčeme cez vatru, chodíme po uhlíkoch. Ľubovoľný sviatok sa koná pre príležitosť stretávania sa a pre radosť, spoločne hodujeme za stolom, radujeme sa z toho, čo sme minulé leto dosiahli. Diskutujeme o spoločných budúcich plánoch na budúce leto…

 

zdroj: slavmir.org

zdroj: tartaria.sk

zdroj: slavyarmarka.ru

 

 

 


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.